Image


    Записатися на консультацію






    IT Support Services

    divider

    Сімейний психолог Тетяна Лебедєва. Шлюб та сімейна терапія

     

    Сімейні стосунки

    «Чому сімейна терапія… тому що вона має справу з сімейним болем». – Вірджинія Сатир.

    Можливо, ви відвідуєте мою сторінку, тому що нещодавно у вас був серйозний конфлікт із важливою для вас людиною, або, можливо, ви шукаєте способи покращити сімейні відносини. Можливо, ви нещодавно пережили болісне розлучення або виявили, що у вашого партнера роман.

    Я розумію значення здорових відносин у нашому житті. Усі люди різні, але зрештою, ми всі хочемо любити і бути коханими, бути зрозумілими і жити в емоційній гармонії з собою та з тими, хто для нас найважливіший. Я хочу допомогти вам побудувати і підтримувати відносини, яких ви заслуговуєте.

    Багато пар перед тим, як звернутися до сімейного терапевта, шукають інформацію, чи зможе цей чи інший сімейний психолог допомогти впоратися з існуючою проблемою. Нижче ви можете знайти короткий опис того, як працює сімейна терапія/консультування, описані переваги та цілі сімейної терапії та як вона може допомогти вашій сім’ї.

     

    Що таке сімейна терапія / сімейне консультування?

    Сімейна терапія або сімейне консультування – це різновид психотерапії, яка спрямована на вирішення конкретних проблем, що впливають на нормалізацію життя і функціонування сім’ї. Її можна використовувати, щоб допомогти сім’ї пережити перехідний період, кризу, допомогти членам сім’ї позбутися емоційних розладів, проблем, пов’язаних із психологічним здоров’ям.

    Сімейна психотерапія дає людям можливість разом поглянути на те, що заважає сім’ї бути згуртованою та гармонійною. Індивідуальна терапія не дає такого ефекту, бо людина повертається в те ж саме сімейне середовище, звідки прийшла, де всі звички та методи комунікації залишаються на тому ж рівні.

    Сімейна терапія може використовувати методи та вправи з клієнт-центрованої терапії, поведінкової та міжособистісної терапії або інших видів індивідуальної терапії. Як і у випадку з іншими видами консультування, використовувані методи будуть залежати від конкретних проблем, з якими стикаються клієнт чи клієнти.

    Сімейне консультування неефективне, коли одна людина вже прийняла рішення розірвати відносини — консультування допомагає підтримувати цілі людей, а не змінювати їхню думку. На цьому етапі роль терапевта полягатиме в тому, щоб допомогти партнерам розлучитися екологічно. Консультування пар також не допомагає, коли в сім’ї є насильство та жорстоке поводження. Краще розлучитися в такому шлюбі, навіть якщо це боляче.

     

    Сімейне консультування Запоріжжя.

     

    Яка мета сімейної терапії?

    Мета сімейної терапії — це спільна робота, щоб усунути психічні, емоційні або психологічні проблеми, які розривають вашу сім’ю на частини, зрозуміти і навчитися справлятися з конфліктними сімейними ситуаціями та створити добре функціонуючі сімейні відносини.

    У ширшому сенсі цілі сімейної терапії залежать від існуючих проблем клієнтів. Наприклад, цілі різняться залежно від таких сценаріїв:

    • Проблеми, що виникають через межі між поколіннями, наприклад, коли батьки живуть разом із бабусею і дідусем або діти виховуються бабусею і дідусем: у цьому випадку мета полягає в тому, щоб покращити спілкування і допомогти членам сім’ї встановити здорові межі.
    • Сім’ї, які відхиляються від соціальних норм (не одружені батьки, одностатеві пари, що виховують дітей тощо): мета тут не завжди спрямована на вирішення якихось конкретних внутрішніх проблем, але членам сім’ї, можливо, знадобиться допомога у подоланні зовнішніх факторів, таких як ставлення суспільства.
    • Члени сім’ї, які є вихідцями з різних расових, культурних або релігійних груп: у цьому випадку мета полягає в тому, щоб допомогти членам сім’ї краще розуміти один одного і розвивати здорові відносини.

    Під час сеансів подружньої терапії я допомагаю парам справлятися з труднощами. Я максимально намагаюся зрозуміти проблеми пари, а потім ми працюємо в безпечному і контрольованому середовищі під моїм керівництвом, щоб виправити ці проблеми. Пари, у яких найбільше шансів на одужання, — це ті, хто зацікавлений у тому, щоб зберегти свій шлюб. Консультування пар, які приходять на терапію з одним із партнерів, вже емоційно віддаленим від іншого, може виявитися марним.

     

    Одруження, створення сім’ї.

    Вибір супутника життя є одним із найважливіших особистих рішень, які більшість людей коли-небудь приймає. Незалежно від причини, з якої людина обрала партнера, створила сім’ю, ясно одне — у той момент у неї було бажання змінити своє життя на краще. Більшість подружніх пар під час спілкування із сімейним психологом скажуть, що зробили це з любові в надії на позитивні зміни, які тягне за собою любов:

    • увага до себе;
    • задоволення сексуальних потреб;
    • статус у суспільстві;
    • продовження роду;
    • почуття необхідності партнеру;
    • матеріальне благополуччя.

    Але, на жаль, очікування не завжди виявляються виправданими.

    Практика сімейної терапії показує, що, укладаючи шлюб, багато людей практично не знають один одного. Основною причиною таких союзів є фізіологічний потяг, який ще не робить людей родинними душами. Засновуючи сімейні відносини на фізіологічному потягу, людина неодмінно стає заручником обставин, адже в ліжку ми проводимо відносно небагато часу. Тому, щоб сімейні відносини були наповнені змістом, необхідно, щоб інтереси подружжя збігалися і з інших питань.

     

    Управління шлюбом

    Шлюб — це процес, за допомогою якого двоє людей роблять свої відносини публічними, офіційними та постійними. Це з’єднання двох людей, яке передбачається тривати до смерті, але на практиці часто обривається розлученням. За час відносин, які можуть тривати до семи чи восьми десятиліть, багато чого відбувається. Особистість змінюється, вік тіла, романтичне кохання наростає і згасає. Без конфліктів, на жаль, не обходиться жодна сім’я, і те, як пара зустрічається з ними, може вплинути на те, чи будуть їхні відносини міцними чи розваляться.

    Кохання є сильним почуттям, яке дозволяє людині реалізувати потенціал, боротися за мрії, не боячись осуду. Любляча людина готова відмовитися від своїх потреб заради потреб іншого. Вона терпляча, готова йти назустріч взаєморозумінню, гідно переносячи самотність у разі потреби відокремитися один від одного, щоб побути наодинці із собою. І я буду права, якщо скажу, що пар, готових до такого ходу подій, зовсім небагато.

    Захист довгострокової любові може вимагати позбавлення від помилкових переконань або дисфункціональних звичок, які партнери можуть нести із собою протягом багатьох років. Захист шлюбу від розлучення може також означати виявлення і зміцнення сильних сторін, які змушують пару працювати — як до, так і після весілля — і підкріплювати їх новими навичками і підходами до спільного проживання.

     

    Які причини викликають проблеми між подружжям

    Починаючи практикувати як сімейний психотерапевт, я не могла зрозуміти, чому надії людей на щасливе сімейне життя не здійснювалися. Як виявилося, перешкодою ставали нереальні очікування або повне ігнорування потреб партнера.

    Досвід роботи із сімейними парами дозволив виявити наявність у них спільних факторів, порушення яких змушує їх шукати допомогу сімейного психолога:

    • Самооцінка. Цей фактор включає уявлення людини про своє я, те, як вона ставиться до своєї особистості, що думає і відчуває щодо власної персони.
    • Комунікації. До цієї категорії входить взаємодія в сім’ї, те, як подружжя комунікує між собою в повсякденному житті.
    • Сімейна система. Складається з набору різних правил, порядків, включаючи сімейні цінності.
    • Міжособистісне спілкування. Полягає в тому, як подружжя спілкується у соціумі за межами сім’ї.

    У всіх невдалих сім’ях:

    • самооцінка є низькою;
    • спілкування відбувається непрямо, невизначено і не надто чесно;
    • сім’я живе за жорсткими негуманними безапеляційними правилами;
    • соціальні зв’язки встановлюються з позицій страху, звинувачень чи підлабузництва.

    Полегшити сімейні страждання можна лише знайшовши спосіб змінити зазначені чотири ключові фактори.

     

    Кризи в сімейних відносинах

     

     

    Чому у сім’ї виникає непорозуміння

    Конфлікт часто виникає тому, що ми не зовсім правильно розуміємо поведінку чи слова іншої людини. Для цього потрібні навички спілкування. Деякі люди виросли у сім’ях, де ці навички спілкування активно відпрацьовувалися, обговорювалися та вдосконалювалися. У результаті у них тепер є гарне уявлення про те, як ефективно орієнтуватися в конфлікті та працювати над його вирішенням. Іншим пощастило менше, і тепер вони мають з’ясовувати, як працювати з конфліктом методом проб і помилок.

    Гарною новиною є те, що навичок розв’язання конфліктів можна навчитися. Досить багато інформації щодо розвитку навичок комунікацій є у відкритому доступі: «Я висловлювання» — техніка досить проста і ефективна. Допомагає у вирішенні конфліктних ситуацій та веденні відкритого діалогу; техніки відкритого слухання, відкриті та закриті питання та багато іншого. Можете прийти до мене, відпрацюємо ці та інші навички на практиці.

    Занадто часто відносини руйнуються через те, що партнери починають сприймати одне одного як належне, вони не спілкуються і не слухають один одного, вони не проводять вільний час разом. Це речі, над якими ви можете спільно працювати, щоб зберегти ваші відносини здоровими і люблячими, і які можуть уникнути душевного болю та страждань від розриву відносин.

    Щоб підтримувати здорові відносини, важливо знати:

    • як вони працюють і які очікування від вас як партнера по відносинах;
    • не сприймати відносини як належне і
    • взяти на себе зобов’язання і виділити час, необхідний для підтримки їх у гарній формі.

    Відносини розвиваються з часом, коли партнери обмінюються досвідом одне з одним. Початкова ідеалізація партнера у відношенні одне одного і взаємне гарне поводження мають тенденцію поступатися більш збалансованому і точному уявленню одне про одного, оскільки партнери вивчають сильні і слабкі сторони один одного і приходять до розуміння, чи заслуговують на довіру один одного.

    Довіра та прихильність – це клей, який скріплює пари. Партнери передають ці позитивні почуття одне одному через слова та жести, що породжує більш позитивне спілкування. Конфліктуючі пари втрачають довіру між партнерами, страждають на прихильність, і спілкування між партнерами набуває більш негативного, оборонного і вимогливого характеру.

     

    Види сімейних криз

    Дуже поширеним явищем, коли люди звертаються за консультацією до сімейного психолога, вважаються кризові періоди. Кожному з таких криз властиві негативні емоції, занепокоєння, пристосування та вирішення ситуації:

    • Період вагітності та народження дитини.
    • Шкільні роки, нові відносини. Світ сім’ї доповнюється світом школи.
    • Криза підліткового віку у дитини.
    • Момент, коли дитина в пошуках незалежності залишає дім.
    • Весілля дитини. Поява в сім’ї нових людей.
    • Менопауза дружини або втрата потенції чоловіком. Вирішальна роль у цьому покладена на психіку, а фізичний стан є лише результатом.
    • Поява онуків.
    • Втрата одного з подружжя.

    Якщо криза настає у кількох людей одночасно – пережити її значно складніше. Але розуміння того, що такі кризи неминучі, зменшує напругу і дає уявлення про те, в якому напрямку рухатися, щоб все вирішилося якнайблагополучніше. Сім’я є єдиною соціальною групою, в якій її учасники повинні спільно пережити такі зміни і прийняти їх.

    Хочеться ще раз підкреслити, що кожен із зазначених періодів закономірний і не варто їх вважати чимось на кшталт хвороби.

     

    Здорові відносини

     

    Як пережити період кризи в сімейних відносинах

    Кожна пара у процесі сімейних відносин проходить через біль, розчарування, непорозуміння. Але як вони зуміють пережити кризу, залежить від їх взаємовідносин.

    Кризові відносини можуть бути всепоглинаючими, кидаючи виклик вашому почуттю благополуччя, вашій працездатності на роботі або спільному відпочинку з друзями та сім’єю. Ви можете відчувати себе сердитим, ображеним, незадоволеним, безпорадним, загнаним у пастку або навіть у відчаї по відношенню до того, кого ви любите. Ви можете любити одне одного, але можете повторювати одні й ті самі помилки знову і знову. Ставки можуть підвищуватися ще більше, якщо йдеться про фінансові проблеми, невірність або дітей. Часто страхи перед розлученням настільки великі, що ви чекаєте, поки не накопичиться величезна кількість нерозв’язаних конфліктів і образ, перш ніж ви вирішите спробувати сімейну терапію.

    Працюючи сімейним психотерапевтом, мені доводилося бачити багато сімейних пар, здорові відносини яких переростали в плутанину, озлобленість і безпорадність. Після консультацій у сімейного психолога їм вдавалося розібратися у проблемах і відродити любов. Але, на жаль, існують і пари, у сімейних відносинах яких краще поставити крапку і розпочати життя заново, і це теж нормально. Не потрібно жити в руйнівних відносинах — краще розлучитися.

    Якщо ви турбуєтеся про свою сім’ю, у вас закінчилися власні ідеї, а енергії для внесення змін не вистачає, будь ласка, подумайте про те, щоб звернутися за професійною допомогою, у якій ви потребуєте, щоб відновити близькі відносини.

     

    Чи можна приходити на консультації без партнера?

    Звісно, сімейний психолог може працювати як з усіма членами сім’ї, так і з однією людиною. Однак, як практикуючий сімейний психолог, я можу сказати — консультації будуть ефективнішими, якщо в них візьмуть участь усі сторони конфлікту. Якщо сталася сварка між подружжям — приходьте разом. Якщо є непорозуміння між дорослими і дітьми — приходьте разом з дітьми. Якщо ваш партнер не хоче йти до сімейного психолога, приходьте самі. Навіть якщо ситуація здається вам безвихідною, приходьте.

     

    Як я працюю

    Я працюю, надаючи кожному з вас час для вираження своїх поглядів і почуттів, уважно слухаючи, що каже кожен з вас, і допомагаючи кожному з вас висловити себе і вислухати іншого. Крім того, діалог і слухання один одного можуть сприяти розумінню, яке оживляє ваші відносини і приводить до того, що ви знову знаходите віру в себе, довіру, взаємоповагу.

    Я не буду намагатися спрямувати вас до певного результату, але я допоможу вам знайти шлях уперед, який підходить вам обом. Ви можете усвідомити, що ваші різні потреби не сумісні з перебуванням разом, і вирішити розірвати відносини, і в цьому випадку я можу допомогти вам пережити непросту для вас ситуацію і досягти «душевної реабілітації».

     

    Як записатися на консультацію сімейного психолога в Запоріжжі?

     

    Я проводжу консультації за попереднім записом, тому просто приїхати без попередження і потрапити на прийом не вийде. Але домовитися про зустріч легко.

    У розділі «Контакти» вказані всі способи зв’язку зі мною. Будь-який з них підходить для того, щоб записатися на прийом — можете зателефонувати з 9 до 21 години або написати листа на електронну пошту в будь-який час доби — я відповім, щойно прочитаю його. Я розумію, що вам потрібен сімейний психолог у Запоріжжі терміново, тому запропоную найближчий час для зустрічі. Дзвоніть, домовимося про деталі. Вартість сімейного консультування вказана тут.